04. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Oblačno

Panenkám nemá kdo vyrobit vlasy. Trumpova cla ochromila výrobu hraček

Forbes Před 5 hodinami

Čínské továrny na výrobu hraček jely loni touhle dobou naplno. Už na jaře musely vyprodukovat tuny panenek, stavebnic nebo autíček, aby jich bylo dost pro americký vánoční trh. Letos je kvůli clům, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, všechno jinak.

Téměř osmdesát procent hraček prodávaných ve Spojených státech se vyrábí v Číně. Ta se ale stala hlavním cílem Trumpovy obchodní války. Odvody ve výši 145 procent z čínského zboží jsou pro odvětví s nízkými maržemi zničující.

Nízké, často jednociferné, marže dávají jen malý prostor k tomu, aby firmy nové poplatky absorbovaly. Očekává se, že výrobci většinu nákladů na cla přenesou prostřednictvím vyšších cen na zákazníky. Hračky vyrobené v Číně tak na americkém trhu značně podraží.

Ekonomický týdeník The Economist zmiňuje příklad populárního medvídka Care Bear. Rodiče jsou za hračku ušitou v Číně ochotní zaplatit patnáct dolarů, ale těžko předpokládat, že za ni dají 35 dolarů a více.

Řešením by mohl být přesun výroby jinam. Ale ten je nákladný, ať už z důvodu budování nových továren, nebo kvůli drahé pracovní síle v případě stěhování do Spojených států. Navíc výrobu nelze jednoduše přesunout během pár dní či týdnů.

Dánský výrobce stavebnic Lego už před časem rozhodl, že otevře továrnu ve Spojených státech. Závod za miliardu dolarů má zaměstnat přes 1700 lidí. Původně měl být otevřen koncem letošního roku, ale příprava je náročnější, než se čekalo, a nyní se počítá se spuštěním výroby až v roce 2027.

Panenky bez vlasů

Velký problém představují také hračky, které se hýbou nebo vydávají zvuky a konstruují se z různých součástí. Jak v týdeníku The Economist upozorňuje Jay Foreman, šéf společnosti Basic Fun!, do výrobního procesu je tam zpravidla zapojeno více čínských továren. V takovém případě by bylo případné stěhování ještě náročnější.

A hračkářské firmy se dostávají do patové situace už nyní. Řadu výrobků z Číny nelze okamžitě rozumně nahradit. „V Americe není továrna, která by dokázala vyrobit vlasy pro naše panenky,“ stěžuje si Isaac Larian, šéf losangeleské společnosti MGA Entertainment, která vyrábí oblíbené panenky Bratz.

Bez vlasů je prodávat nechce a za vysoké ceny budou těžko prodejné. „V sázce je 46 let existence mého podniku,“ vyjádřil své obavy z budoucího vývoje Larian.

Dopady na americký hračkářský trh budou obrovské. A nejde o zanedbatelné částky. Podle odhadu banky UBS se ve Spojených státech ročně prodají hračky v hodnotě zhruba třicet miliard dolarů. Stávající vývoj už se promítá i do akciových kurzů.

Cena akcií americké společnosti Mattel, vyrábějící panenky Barbie, hračky pro nejmenší Fisher-Price nebo autíčka a autodráhy Hot Wheels, klesla od druhého dubna, kdy byla uvalena cla na Čínu, o čtvrtinu.

Také další americká hračkářská firma Hasbro utrpěla na začátku dubna propad cen akcií. Výrobce her Monopoly a Scrabble, sad Play-Doh nebo kolekce Peppa Pig však vykázal lepší čtvrtletní výsledky, než očekávali analytici, a akciový propad zapříčiněný cly se mu 24. dubna podařilo vyrovnat.

Oba zmiňovaní výrobci hraček si uvědomují vážnost situace a začali hledat dodavatele mimo Čínu. Mattel chce do roku 2027 docílit toho, aby žádná země nedodávala více než čtvrtinu jeho globální produkce.

Podle odhadu Bank of America odebírají nyní společnosti Mattel i Hasbro minimálně čtyřicet procent své produkce z Číny. Řada menších společností je na zemi rudého draka závislá ještě mnohem výrazněji.

Náhrada se v jejich případě bude hledat ještě obtížněji a tyto firmy jsou v souvislosti s cly vystaveny mnohem většímu riziku. Pokles prodejů je může snadno přivést ke krachu. Americká Asociace výrobců hraček odhaduje, že stávající cla budou likvidační až pro polovinu menších firem.

Třeba Jonathan Silva, spolumajitel společnosti WS Game Company sídlící v Massachusetts, se obává, že pokud se situaci nepodaří vyřešit, bude muset propustit všech 22 zaměstnanců. Jeho firma navrhuje klasické stolní hry a ze sta procent je vyrábí v Číně.

„Jsme na mrtvém bodě,“ postěžoval si Silva v NBC New. Odhaduje, že firma má vytvořenou zásobu výrobků zhruba na čtyři měsíce, další vývoj je podle něj ve hvězdách. „Zvažujeme všechny možnosti, ale v tuto chvíli je naše podnikání do značné míry pozastaveno,“ uvedl.

Přijde výjimka pro hračky?

Americká Asociace výrobců hraček se snaží u zákonodárců vyjednat výjimku. Povzbudilo ji odpuštění cel pro chytré telefony a notebooky. A prezident Trump dokonce před pár dny naznačil, že by cla na čínské zboží mohla plošně klesnout. Vše jsou ale zatím jen spekulace.

Je otázka, zda vůbec a případně kdy dojde k nějaké změně stávajících cel. Pouhé snížení by nemuselo stačit. Zmiňovaný medvídek Care Bear se i za 25 dolarů bude na americkém trhu prodávat těžko.

Výroba hraček se ze Spojených států do Číny začala stěhovat v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, kdy firmy chtěly ušetřit na nákladech. „Čína má ve srovnání s mnoha jinými státy nižší cenu práce, což pomohlo udržet nízké náklady a snížit ceny pro spotřebitele,“ vysvětlil Greg Ahearn, šéf Asociace výrobců hraček pro CNN.

I přes nedávné technologické inovace podle něj výroba hraček stále zahrnuje ruční práci – například malování obličejů panenek a akčních figurek. A proto se výroba v Číně stále vyplácí. Jenže po zavedení cel vznikla patová situace.

Hračkářské továrny v Číně, dodávající na americký trh, nejedou na plné obrátky. Řada firem výrobu s ohledem na cla pozastavila. Je sice teprve květen, ale touto dobou obvykle už hračkářské provozy finišují s produkty pro vánoční trh. „Vánoce jsou nyní ohroženy,“ podotýká Ahearn s tím, že každý další týden bude znát.

The post Panenkám nemá kdo vyrobit vlasy. Trumpova cla ochromila výrobu hraček appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek