V dávných dobách internetu by videohovoru nikdo neřekl jinak než „skajpování“. Microsoft si původně estonskou službu pořídil za 8,5 miliardy dolarů. Teď ji definitivně zařízl a nechal si jen Microsoft Teams. Co se to s kdysi slavným Skypem stalo?
100 tisíc př. n. l.

Mluvení s plnými ústy je znakem evoluční nadřazenosti. Obyčejné opice zvládají jemné pohyby jazykem buď při žvýkání, nebo při vydávání zvuků, ale nikdy ne najednou.
Prehistorický člověk umí obojí současně. A jakmile má pusu prázdnou, orgány původně určené ke krmení a dýchání zvládnou i naprosto geniální life hack – artikulovanou řeč.
500 př. n. l.

Území Persie se táhne od Balkánu až po dnešní Pákistán. Obří impérium funguje i díky propracovanému komunikačnímu systému stojícímu mimo jiné na holubech.
Dokážou doručit zprávy stovky kilometrů daleko, a navíc diskrétně, na rozdíl od pomalých lidských poslů, bubnů či kouřových signálů. Holubí pošta je natolik praktická, že se využívá ještě během druhé světové války.
Rok 452

Komunikace na dálku je fajn, ale někdy je potřeba promluvit si tváří v tvář. Papež Lev I. už v úřadu přihlížel rozpadu římské říše na západě a schizmatu v církvi z její východní části.
Teď vládce hunské říše Attila vyplenil sever Itálie a přesunul se blíže k Římu. Papež vyráží na sever, aby se s náčelníkem přezdívaným Bič Boží potkal osobně. Co přesně se na setkání odehrálo, nevíme, ale hned po něm Attila se svou armádou odtáhl.
Rok 1865

Je to komunikační game changer srovnatelný s vynálezem knihtisku. S elektrickým telegrafem putují zprávy do dalekých končin bezmála rychlostí světla. Problémem je morseovka, která je příliš americká, jak se ukázalo při snaze rozšířit telegrafní dráty po Evropě.
Původní abeceda od Samuela Morseho a Alfreda Vaila totiž nemá symboly pro všechny ty háčky, čárky, vlnovky, kroužky, stříšky, tečky nebo dvojtečky, které mohou mít u písmen slova z evropských jazyků. Globálním standardem se proto stává až její mezinárodní verze.
Rok 1936

Vzrušené spekulace se rozjely prakticky hned po patentování telefonu. Co kdybychom se nejen slyšeli, ale i viděli? Americký prezident Herbert Hoover absolvoval videocall na dálku už v roce 1927.
Video však bylo pouze jednosměrné – Hoover ve Washingtonu mluvil do mikrofonu s kamerou, a v New Yorku se tak na něj dalo i koukat. Skutečné obousměrné videohovory se poprvé objevily v nacistickém Německu, kde je pošty ve velkých městech nabízely až do druhé světové války.
Rok 2011

Osm a půl miliardy dolarů v hotovosti. Pro Microsoft je koupě původně estonské platformy Skype největší akvizicí v dosavadní historii.
Technologický gigant platí více než trojnásobek částky, za kterou se Skype prodal v roce 2005, když jej převzala firma eBay. Jinak to nešlo, bylo potřeba přeplatit konkurenční nabídky od Googlu, Facebooku nebo Cisca.
Rok 2020

Globální pandemie uvěznila miliardy lidí v jejich domovech. Poptávka po internetových videohovorech je extrémní a využívání platforem, jako je Zoom, Google Meet či Microsoft Teams, raketově roste.
Skype, jehož jméno kdysi sloužilo jako synonymum pro online videohovory, z náhlého vzestupu tolik netěží. Držet krok s trendem skupinových videohovorů či využíváním chytrých telefonů se mu touto dobou nedaří už několik let.
Rok 2025

Samostatný brand si Skype v portfoliu Microsoftu udržel čtrnáct let. Skončil však na vedlejší koleji, která vedla až do konečné stanice. Definitivní konec Skypu oznámil Microsoft koncem února.
Pátého května nahradí kdysi masově rozšířenou službu (protože byla jednoduchá a zadarmo) free verze Microsoft Teams.
The post R.I.P. Skype. Co se stalo se službou, která bývala synonymem pro videohovory? appeared first on Forbes.