Nevypočitatelná politika Donalda Trumpa vyvolává obavy, že se ekonomika dostane do útlumu. Historie však naznačuje, že majitelé amerických sportovních týmů nemusejí být ve stresu.
Hodnota klubů ve čtyřech hlavních severoamerických ligách – NFL, NBA, NHL, MLB – totiž mírně roste i během velkých hospodářských poklesů.
Když v roce 2020 nastoupil baseballový tým Boston Red Sox k prvnímu zápasu sezony, na tribunách nebyli žádní fanoušci. Ulice okolo stadionu, které bývají v červenci obvykle plné, připomínaly město duchů.
Takový stav byl před pár lety normální ve sportovních ligách po celém světě. Pandemie vyprázdnila stadiony, zrušila zápasy a naprosto zdecimovala zisky týmů.
Tým Red Sox, který v roce 2019 dosáhl příjmů ve výši 519 milionů dolarů (11,5 miliardy korun), zaznamenal v roce 2020 podle odhadů časopisu Forbes propad o téměř jednasedmdesát procent na 152 milionů (3,3 miliardy korun), zatímco průměr MLB klesl ze 346 milionů na 122 milionů. Pokles se však netýkal hodnoty týmů.
Franšízy MLB se v letech 2020 až 2021 zhodnotily v průměru o tři procenta na odhadovaných 1,9 miliardy dolarů (42 miliard korun). O rok později stouply o dalších devět procent na 2,1 miliardy (46 miliard korun). Hodnota klubů hokejové NHL například v roce 2021 vyskočila o třiatřicet procent.
Krize na obzoru
„Ano, v covidovém roce 2020 nebo při krizi roku 2008 jste si museli utáhnout opasky a čekat finanční ránu,“ říká Tom Werner, miliardář a předseda Fenway Sports Group, který vlastní baseballový tým Red Sox, hokejový klub Pittsburgh Penguins a také fotbalový FC Liverpool v Premier League. „To je ale přece součást investování, ne? Během covidu dostal finanční ránu úplně každý. Musíte to jen trpělivě přečkat.“
Trpělivostí je třeba se obrnit i nyní, protože investoři ze všech oblastí čelí dalšímu roku nejistoty vyvolané tvrdou celní politikou prezidenta Donalda Trumpa.

Index S&P 500 v roce 2025 zatím klesl o čtyři procenta a před pozastavením většiny Trumpových cel byl dokonce níže o celých patnáct procent. Ekonomové JPMorgan tvrdí, že existuje šedesátiprocentní šance, že USA letos vstoupí do recese. Podle Goldman Sachs je pravděpodobnost pětačtyřicet procent.
Ve sportu se vždy vyhrává
Tom Werner a další majitelé sportovních klubů jsou však opět v lepší pozici než kdokoli jiný. Hodnota týmů ve čtyřech hlavních severoamerických ligách se už desetiletí během větších hospodářských poklesů obvykle nemění nebo dokonce mírně roste.
Werner nicméně odmítá názor, že sportovní kluby jsou odolné vůči recesi. Přinejmenším během pandemie covidu se museli majitelé vyrovnávat s prudce rostoucími provozními ztrátami. Například klub Red Sox zaznamenal v roce 2020 ztrátu sedmdesát milionů, přičemž rok předtím vykázal zisk devětaosmdesát milionů.

Zároveň však hodnota týmů ve čtyřech hlavních ligách od roku 1998, kdy Forbes začal oceňovat sportovní franšízy, stoupla v průměru o přibližně dva tisíce procent, což je více než dvojnásobek růstu indexu S&P 500 za stejné období.
Navzdory hospodářským otřesům způsobeným teroristickými útoky z 11. září 2001 se hodnota týmů v letech 2000 až 2002 zvýšila o dvacet procent. Poté v letech 2007 až 2008 vzrostla o sedm procent a v roce 2009 se udržela na stejné úrovni. A tento trend je ještě starší.
Dvakrát lépe než S&P 500
Index Ross-Arctos Sports Franchise Index, který sestavuje soukromá investiční společnost Arctos a Ross School of Business na Michiganské univerzitě, sleduje hodnoty sportovních týmů od prosince 1960. Až do června 2024 obsahuje index 255 záznamů, přičemž pokles hodnoty zaznamenal pouze 39krát. Od roku 1976 to bylo dokonce jen šestnáctkrát.
Za posledních osmačtyřicet let index klesl ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích pouze třikrát a nikdy více než tři čtvrtletí za sebou. Metrika odhaduje roční růst hodnoty sportovních týmů od roku 1960 na třináct procent. To je výrazně více než sedm procent v případě indexu S&P 500 za stejné období.
Ligy a týmy se dokážou lépe izolovat od tržních propadů zejména díky dlouhodobým smlouvám. Ty se týkají mediálních práv, sponzorství a prémiových míst k sezení a zajišťují značnou část jejich příjmů na roky dopředu.
Podle odhadů Forbesu například týmy NBA v sezoně 2023–24 inkasovaly v průměru pětačtyřicet milionů dolarů (jedna miliarda korun) z luxusních lóží a dalších prémiových míst k sezení. To představuje téměř dvanáct procent jejich celkových příjmů.

Mediální práva představují ještě větší část příjmů. V této sezoně v NBA tvořila pětatřicet procent (132 milionů dolarů na tým). V roce 2024 to v NFL bylo šedesát procent příjmů (381 milionů). Televizní smlouvy pro NFL sahají přitom až do roku 2033.
Prodává i vzácnost
Sportovní týmy profitují i z faktorů, které nejsou přímo spojeny s jejich financemi. Jedním z nich je, že ve čtyřech hlavních ligách je jen 124 klubů. „Z dlouhodobého hlediska bude hodnota nedostatku a zábavy vždy růst,“ poznamenává menšinový vlastník Dallas Mavericks Mark Cuban.
Občas se však vyskytly i problémy. V roce 2010 NBA za 318 milionů dolarů (sedm miliard korun) odkoupila basketbalový tým New Orleans Pelicans (tehdy Hornets).
George Shinn, který klub vlastnil od roku 1988, kdy ještě hrál ve městě Charlotte, se tehdy dostal do finančních problémů. Po finanční krizi se mu nepodařilo najít vhodného kupce. „To, co se děje s daňovou politikou, úrokovými sazbami a trhy, vždy ovlivňuje ocenění,“ říká Cuban. „Pokud bohatí nejsou bohatí, nenakupují.“
Přesto Shinn i při nevýhodném prodeji inkasoval téměř desetinásobek své původní investice ve výši 32,5 milionu dolarů (724 miliard korun). Mezitím Pelicans, jejichž vlastníkem je nyní Gayle Benson, přidali ke své hodnotě další nulu. Forbes odhaduje hodnotu týmu na 3,05 miliardy dolarů (67,9 miliardy korun).
Lidé potřebují chléb a hry
Hlavní oblast, kde mohou krize ovlivnit bilanci sportovních klubů, jsou operace v den zápasu, jako například prodej vstupenek a suvenýrů.
A přestože ekonomika USA nevypadá tak hrozivě jako během medvědích trhů v letech 2008, 2020 nebo 2022, Američané si začínají utahovat opasky. Celkové osobní výdaje Američanů v prvním čtvrtletí vzrostly o 1,8 procenta. To je nejpomalejší tempo růstu za poslední dva roky.
Také počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA roste, částečně v důsledku škrtů, které zavedla agentura pro efektivitu vlády Elona Muska.
Historicky však ani během krizí lidé nešetřili na svých oblíbených týmech. „V těžkých časech potřebujete rozptýlení,“ říká Marc Ganis, prezident poradenské společnosti Sportscorp, který spolupracoval s mnoha majiteli týmů. „A hlavní rozptýlení, které v naší zemi máme, je sport.“
The post S&P 500 proti nim nemá šanci. Proč se americké sportovní kluby zhodnocují lépe? appeared first on Forbes.