Stávka velké části zaměstnanců veřejné sféry v Severním Irsku uzavřela školy a spolu s ledovým počasím ochromila dopravu. Úřady varovaly, aby lidé cestovali nebo vyhledávali lékařskou pomoc jen v případě nouze.
Stávkovat má přes 100 tisíc zaměstnanců, a očekává se proto, že půjde o největší podobnou událost za posledních 50 let, píše server BBC. Potrvá 24 hodin.
Do práce kvůli pokračujícím sporům ohledně výše mezd nenastoupili ošetřovatelé, učitelé či řidiči autobusů a strojvedoucí. Odbory plánují shromáždění ve městech včetně Belfastu a Londonderry nebo Omaghu a Enniskillenu na jihozápadě země.
Stávku podnítily stupňující se spory o platy, kdy řada zaměstnanců veřejného sektoru v Severním Irsku dostává nižší platy, než jejich kolegové ve zbytku Spojené království. Platy zároveň reálně poklesly kvůli vysoké inflaci.
Britská vláda Severnímu Irsku nabídla v rámci širší dohody na 584 milionů liber na vyřešení mzdových otázek, píše BBC. Finance jsou však závislé na obnově severoirské vlády, která se rozpadla v únoru 2022.
Tehdy Demokratická unionistická strana (DUP) z kabinetu odešla kvůli nesouhlasu s pobrexitovými obchodními pravidly dohodnutými mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. DUP dosud neukončila svůj bojkot vlády.
BBC podotýká, že zákonná lhůta pro obnovení kabinetu vyprší 18. ledna 2024 o půlnoci. Pokud se ji nepodaří dodržet, musí země vyhlásit předčasné volby. Britský státní tajemník pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris nicméně tuto lhůtu opakovaně posunul a naznačil, že tak učiní i tentokrát.
K ochromení veřejné dopravy v Severním Irsku přispěl i nízký stupeň výstrahy v souvislosti s mrazivým počasím, které v posledních dnech zasáhlo celou Británii.
Úřady vydaly varování před jinými než nezbytnými cestami kvůli podmínkám panujícím na silnicích a omezené údržbě. Zaměstnanci silničních služeb budou navíc podle agentury Reuters jedněmi z těch, kteří budou stávkovat celý týden.
Zdravotnické služby dnes upozornily, že veškerá péče bude „výrazně omezena“. Lidem doporučily, aby „snížili pravděpodobnost, že budou potřebovat zdravotní ošetření“.
Zrušená je většina lékařských prohlídek a ošetření včetně chemoterapie. To podle BBC prohloubí tlak na severoirské zdravotnictví, které se už tak potýká s nedostatečným rozpočtem a personálem a nejdelšími čekacími lhůtami v Británii.