V dubnu v Česku zbankrotovalo 549 podnikatelů, jejich počet byl o dvacet tři procent vyšší než průměr za měsíc v loňském roce. Jde také o nejvyšší počet od června 2021. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Počet bankrotů podnikatelů se začal v letošním roce opět zvyšovat. Za první čtyři měsíce jich bylo vyhlášeno 2090, což je proti stejnému období v roce 2024 o desetinu více. Letos bylo podáno 2132 insolvenčních návrhů. Jejich počet rostl proti prvním čtyřem měsícům loňského roku ještě rychleji, o šestnáct procent. I zde zapůsobila novela insolvenčního zákona z loňského října, která změkčila podmínky osobního bankrotu,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Až devadesát sedm procent bankrotů podnikatelů je ve formě osobního bankrotu.
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v dubnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to sedmdesát šest. Ve Středočeském kraji jich bylo sedmdesát tři a v Jihomoravském kraji padesát devět. Nejméně jich bylo vyhlášeno v kraji Vysočina s devatenácti bankroty a v Karlovarském kraji s dvaceti třemi.
V období od května 2024 do konce dubna 2025 bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno rovněž v Moravskoslezském kraji, 788. Ve Středočeském kraji jich bylo 660 a v Praze 608.
Naopak nejméně jich za posledních dvanáct měsíců bylo vyhlášeno v Karlovarském kraji se 172 a v kraji Vysočina s 202 bankroty. Meziročně se počet bankrotů nejrychleji zvedl ve Středočeském kraji, v Olomouckém kraji a v Královéhradeckém kraji. V Karlovarském kraji, který patří mezi regiony s nejvyšší mírou bankrotů, se však jejich počet meziročně snížil o sedmnáct procent, v Jihomoravském kraji o pět procent.
Za posledních dvanáct měsíců připadlo nejvíce bankrotů na deset tisíc aktivních podnikatelů v Moravskoslezském kraji, dále pak v Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji. Naopak nejméně to bylo tradičně vyhlášeno v Praze, ve Zlínském kraji a ve Středočeském kraji.
V dubnu bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví, a to 120. V obchodu jich bylo devadesát jedna a ve zpracovatelském průmyslu osmdesát devět. Za posledních dvanáct měsíců bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví, v obchodu a ve zpracovatelském průmyslu.
Meziročně se v hlavních odvětvích počet bankrotů podnikatelů nejrychleji zvýšil v administrativních a podpůrných činnostech, v zemědělství a lesnictví a rovněž v dopravě a skladování.
Bankrotem jsou podnikatelé nejvíce ohroženi v odvětví dopravy a skladování, ve kterém za posledních dvanáct měsíců připadlo na deset tisíc aktivních subjektů sedmdesát tři bankrotů. Ve stavebnictví připadlo na deset tisíc subjektů padesát bankrotů a ve stravování a ubytování to bylo třicet devět. V těchto třech odvětvích jsou podnikatelé bankrotem ohroženi nejvíce již delší dobu.
The post V Česku v dubnu zbankrotovalo nejvíce podnikatelů od června 2021 appeared first on Forbes.