04. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Skoro Zataženo

Povstalci vyhlásili nový syrský stát. Sázka na Rusko Asadovi nevyšla, tvrdí Fiala

Forbes Před 4 měsíci

Dění v Sýrii nabírá po více než třinácti letech občanské války dramatický spád. Syrští povstalci oznámili, že ovládli Damašek, svrhli režim prezidenta Bašára Asada a vyhlásili svobodný syrský stát. Na náměstích hlavního města tisíce lidí slaví konec vlády rodiny Asadů, která byla u moci od převratu v roce 1963.

Povstalecké síly deklarují svou vizi mírové a jednotné Sýrie, která nabídne rovné místo všem jejím obyvatelům. Zároveň vybízejí Syřany, kteří uprchli do zahraničí, aby se vrátili a podíleli se na obnově své vlasti. „Ať žije svobodný stát Sýrie, který patří všem Syřanům, příslušníkům všech sekt a etnických skupin“, vyzvala skupina rebelů ve státní televizi.

Rebelové zároveň zahájili proces vytváření přechodné vlády s plnými výkonnými pravomocemi, která má vést Sýrii k demokratickým volbám. Dosavadní premiér Džalálí řekl, že opozice podává ruku ke spolupráci a že on nabízí tu svou. Uvedl, že zůstává v Damašku, aby zajistit fungování institucí a poklidné předání moci.

Celebrations in Damascus as Syrian opposition declares the end of Bashar al-Assad's rule.

— in pictures https://t.co/8B7niREcnz pic.twitter.com/SVYNc3drLO

— Al Jazeera English (@AJEnglish) December 8, 2024

Zatímco povstalci oslavují zásadní vítězství, syrská armáda tvrdí, že pokračuje v operacích proti „teroristům“ v regionech Hamá a Homs. To jsou regiony, kde v uplynulých dnech výrazně eskalovaly boje mezi povstaleckými silami a jednotkami podporujícími režim. Podle vyjádření armády čelí Sýrie rozsáhlému spiknutí, a občané byli vyzváni k bdělosti při ochraně národní stability a suverenity.

Povstalecké síly vedené islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám minulou středu zahájily ofenzivu na severu země. Operace vedla k rychlému dobytí strategicky významných měst, jako jsou Halab (Aleppo), Hamá a Homs, včetně základen v blízkosti těchto měst, které byly využívány ruskými jednotkami.

Libanonské hnutí Hizballáh, věrné spojencům Asada, se z těchto oblastí stáhlo. V některých případech vládní jednotky opustily pozice bez jakéhokoliv odporu.

Podle sobotních zpráv se povstalci přiblížili k předměstím Damašku, a během noci přišla potvrzení o stažení vládních sil z letiště v metropoli. Rebelové uvedli, že vstup do města proběhl hladce, armáda v ulicích nebyla. Na sociálních sítích se objevila videa, kde vojáci údajně odkládají své uniformy na ulicích hlavního města.

Asad údajně opustil Damašek v době, kdy město ovládli povstalci, a jeho další osud zůstává nejasný. Podle některých zpráv mohl zahynout při leteckém neštěstí, kdy letadlo opustilo Damašek, ale poté záhadně zmizelo z radarů.

info Foto Profimedia
Syrští povstalci při obsazování města Homs.

Syrští rebelové dobyli také íránské velvyslanectví. Jeho zaměstnanci byli evakuováni do Libanonu, napsala agentura Reuters. Írán patřil k nejbližším spojencům režimu Bašára Asada.

Podle informací agentury Bloomberg je Putin frustrovaný z neochoty syrské armády bojovat, což ovlivňuje jeho rozhodnutí o dalším zásahu. Rusko nemá v úmyslu zachraňovat Asada, dokud bude jeho armáda pokračovat v ústupu a nezvládne se bránit, uvedl zdroj agentury Bloomberg. „Rusko nemůže bojovat na dvou frontách,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj.

info Foto Profimedia
Obyvatelé Sýrie šlapou po fotografiích svrženého prezidenta Asada.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump je přesvědčený, že syrský prezident Bašár Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit. Rusko ztratilo zájem o Sýrii kvůli válce na Ukrajině, napsal v reakci na uplynulé události Trump na své sociální síti Truth Social.

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dá se podle ní jen těžko odhadovat, zda v zemi nevypukne další občanská válka, což by znamenalo další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy.

Současná situace v Sýrii je velmi nepřehledná, ale vše nasvědčuje tomu, že prezident Bašár Asad utekl ze země a Damašek je v rukou islamistických rebelů. Rychlost zhroucení vládního režimu je šokující, nicméně neochota Íránu a Ruska pomoct Asadovi se zjevně ukázala jako klíčová a… pic.twitter.com/aFMSI0slK4

— Veronika Vrecionová (@vrecionova) December 8, 2024

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer varuje, že pokud s nadcházející zimou nenastane solidarita se Sýrií, může se zvednout tak velká vlna uprchlíků, která nebude mít srovnání s těmi minulými. Asadův pád však označil za historický okamžik.

„Situaci v Sýrii sledujeme. Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla. Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů,“ komentoval situaci premiér Petr Fiala. Českým občanům doporučil opustit zemi. „Pokud by jakýkoliv český občan na místě potřeboval pomoct, může se obrátit na české velvyslanectví nebo ministerstvo zahraničních věcí,“ doplnil premiér Fiala.

info Foto Profimedia
Syřané oslavují pád Asadova režimu.
Pokračovat na celý článek